ZJHablVeb 1

Za astronome metali su svi elementi sa masom većom od mase vodonika i helijuma, sa više od dva protona u jezgru atoma. Mali Magelanov oblak, satelit Mlečnog puta je patuljasta galaksija. Sa manje metala od naše galaksije je bliska laboratorija za istraživanje teorija formiranja zvezda i međuzvezdane sredine u ranom svemiru.

Ogromna mreža zvezda, gasa i prašine je između otvorenih jata NGC 460 i NGC 456, u Malom Magelanovom oblaku. Mozaik u vidljivoj i infracrvenoj svetlosti sa svemirskih teleskopa Habla i Veba, od 527 megapiksela se sastoji od 12 preklapajućih posmatranja. Detalji se vide na datom linku, u izvornom tekstu, na datoteci od 40,1MB.

ZJHablVeb 2

NGC 460 i NGC 456 omogućavaju proučavanje skupljanja ili delenja tokova gasa u regionu; istorije sudara Malog i Velikog Magelanovog oblaka; eksplozije formiranja zvezda u gravitacionim interakcijama galaksija; i bolje razumevanje međuzvezdanog prostora.

Plavičasti oblaci gasa, gore desno i dole u sredini slike, prožeti crvenkasto-svetlećim trakama i vlaknima prašine sadrže šupljine ispunjene zvezdama. Mnogo zvezda je vidljivo u pozadini i rasuto po oblacima. Po pozadini su rasute udaljene galaksije.

NGC 460 i NGC 456 čini od nekoliko desetina do nekoliko hiljada mladih zvezda povezanih uzajamnim gravitacionim delovanjem. Jata su deo opsežnog kompleksa zvezdanih jata i maglina koje su verovatno povezane jedni sa drugim. Zvezde se rađaju kolabiranjem oblaka gasa. Jaki zvezdani vetrovi mladih, vrućih zvezda oblikuju magline oko sebe, formiraju oblake i pokreću druge kolapse, što dovodi do stvaranja još zvezda.

U međuzvezdanoj sredini Habl vidi blistavi, jonizovani gas dok zračenje zvezda stvara „mehuriće“ u oblacima gasa i prašine (plavo). Veb u infracrvenoj svetlosti vidi grudve i filamente prašine (crveno). Na Hablovim slikama, prašina se često vidi kao silueta nasuprot svetlosti i blokira je. Na Vebovom pogledu prašina, zagrejana zvezdanom svetlošću sija sopstvenim infracrvenim sjajem. 

Čvorići vidljivi na slikama su scene aktivnog formiranja zvezda, sa zvezdama koje su stare od jedne do 10 miliona godina. Region u kom se nalaze ova jata, kompleks N83-84-85, je dom retkih zvezda O-tipa, vrućih i izuzetno masivnih. Procenjuje se da postoji oko 20.000 zvezda O-tipa među približno 400 milijardi zvezda u Mlečnom putu.

Sa leve strane Hablova slika NGC 460, prikazuje plavkaste mehuriće gasa i zvezda. Sa desne strane Vebova slika NGC 460, prikazuje crvene filamente prašine i zvezda. Oblaci jonizovanog gasa dominiraju otvorenim jatom na Hablovoj slici, dok su vitice prašine prikazani na Vebovoj slici. Obe su prekrivene zvezdama.

Hablova slika NGC 456 (levo) prikazuje naduveni, plavkasti oblak jonizovanog gasa, dok Vebova slika (desno) prikazuje pećinske obrise prašine istog jata

ZJHablVeb 3

NASA

SVE JE FIZIKA
Miša Bracić
MisaBracic portret